Kurumsal Yapılarda Alaylı Yazılımcının Olmasını Desteklemiyoruz!

Kurumsal Yapılarda Alaylı Yazılımcının Olmasını Desteklemiyoruz!

1 Milyon Yazılımcı projesi gündemimizde iken, birbiriyle iç içe olan bu üç mesleğin tanımlarını netleştirerek, yıllardır ülkemizde yaşanan karışıklığı önlemenin tam zamanı olduğunu düşündük. Bununla birlikte Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunlarının yazılımcı ünvanı’nı taşımasını destekliyoruz. Kurumsal yapılarda alaylı yazılımcının olmasını desteklemiyoruz!

Bilgisayar Mühendisliği: Yazılım ve donanım alanında bilgisayar sistemlerinin tasarımı, yapısı, geliştirilmesi gibi algoritmik süreçlerin uygulamalarını içerisinde bulunduran mühendislik dalıdır. Bilgisayar mühendisleri, yazılım – donanım, programlama dilleri ve yazılım tasarımı üzerine eğitim alırlar. Aldıkları eğitim ile oluşan veya oluşacak olan problemleri modeller ve sonrasında çözmeye çalışırlar. Bölümü okuyan veya mezun olan bilgisayar mühendislerinin sadece kod yazdığı düşüncesi yanlıştır. Bilgisayar Mühendisleri; İş Analisti, Test Mühendisi, Sistem Mühendisliği, Veri Tabanı Yöneticiliği, Bilgi Güvenliği uzmanlığı gibi farklı alanlarda çalışmaktadır. Ayrıca sistemleri geliştirmek adına bilgileri düzenleyip analizlerini yaparak proje geliştirirler.

Yazılım Mühendisliği: Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalıdır. Yazılım mühendisliği tanım olarak “karmaşık yazılım sistemlerinin belirli bir hedefe ve sisteme dayalı olarak ve iş bölümü yapılarak, belirli prensipler, yöntemler ve araçlar kullanılarak geliştirilmesidir.” Yazılım geliştirmenin yanında yazılımı işletmek de yazılım mühendisliğinin en önemli görevlerindendir. Karmaşık yazılımları geliştirmek ve bakımını yapmak çok masraflı ve zordur. Bu yüzden, yazılımlar yazılım mühendisleri tarafından nizami olarak planlı bir proje şeklinde geliştirilmektedir.

Yazılımcı ve Programcı Bilgisayar bir araç ve bu aracı kullanarak başka araçlar yaratabilen insanlara yazılımcı denilmektedir.Bilgisayar programcılığı , söz dizimi ve anlamı tanımlanmış bir kurallar bütününü olan programlama dillerini kullanarak ve bu şekilde sonlu sayıda komutu yazarak donanımına belli bir işi yaptırmaktır.Yani Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunları Yazılımcıdır ve herkesin değil eğitimi alan onların yazılımcı olması desteklenmelidir.